A A A

"Oni też chcą być wierni"

    Sprawy istotne dla chrześcijan zawarte są w znanym wszystkim "Wyznaniu wiary", przykazaniach Bożych i kościelnych, w nauce o Kościele i sakramentach św. W to winien wierzyć i po chrześcijańsku żyć człowiek, który chce osiągnąć zbawienie.

    Jest jednak sytuacja, która dopuszcza prawo selektywności , by nie odpychać człowieka, nie odmawiać mu miana chrześcijanina, kiedy on nie jest w stanie, na pewnym etapie swojej drogi, zaakceptować nawet istotnych prawd w naszej wierze.

    Zdarzają się takie sytuacje, gdy człowiek po odejściu od wiary, wraca z powrotem do chrześcijaństwa, lub też, gdy dopiero się z nim zapoznaje. Wtedy, rzeczywiście człowiek nie zawsze jest w stanie uznać wszystkie prawdy chrześcijańskie. 
Przyjmuje jedne, a odrzuca inne, odkładając je na później. Nie może to jednak trwać w nieskończoność. Nie może to być tzw. permanentny neokatechumenat. To znaczy , że człowiek idzie i idzie, ale nigdy nie dochodzi. Nigdy nie chce powiedzieć Chrystusowi swojego "tak" lub stawia mu warunki np. "chcę być chrześcijaninem, ale nie mogę zaakceptować faktu, że Kościół nie może uznać mojego drugiego, niesakramentalnego małżeństwa."